- Start
   - Newsy
   - Zapowiedzi
   - Recenzje
   - Solucje
   - Galerie
   - Video
   - Linkownia
   - Pliki
   - Ekipa/Kontakt
   - Wyszukaj
   - FORUM
       

NAJDŁUŻSZA PODRÓŻ

Najdłuższa Podróż


Każdej nocy, każdemu człowiekowi coś się śni. Czasem sny są przyjemne, czasem są to koszmary. Te drugie ostatnimi czasy regularnie miała o­na, April Ryan. Dręczyły ją co noc i co noc budziła się z krzykiem. Te sny były takie realistyczne, że o­na sama nie wiedziała czy to tylko jej wyobraźnia czy może to, co widzi dzieje się naprawdę. Pewnej nocy granica między snem a jawą zniknęła i April zobaczyła coś, o czym do tej pory słyszała tylko z opowiadań dla dzieci.

Tak zaczyna się jej podróż, najdłuższa z podróży, które April do tej pory odbyła. April nie będzie jednak podczas niej samotna, gdyż towarzyszyć jej będzie gracz, który będzie sterował jej poczynaniami. Podróż ta zawiedzie ją w najdalsze zakątki świata, a raczej dwóch światów - Stark, czyli Ziemi przyszłości oraz do Arkadii, krainy pełnej magii. Po drodze przeżyje o­na wiele przygód, uratuje wiele istot i spotka wiele interesujących, choć nie zawsze przyjaznych, postaci. Tak przedstawia się zarys fabuły „Najdłuższej Podróży”, gry która mimo upływu lat (premiera NP była w 2000 roku) jest jedną z najlepszych przygodówek w historii. Scenariusz gry jest jej mocną stroną, a jedyną jego wadą jest to, że zbyt szybko się kończy.

Najdłuższa Podróż

Jak na rasową przygodówkę przystało, tak i w NP nie brakuje zagadek logicznych i łamania głowy. Zagadki te prezentują różny poziom trudności, ogólnie nie trzeba być geniuszem, aby je rozwiązać. Bardzo podobała mi się zagadka, przypominająca trochę grę z czasów mojego dzieciństwa, zwaną „głuchym telefonem”. Tutaj chodziło o to, aby przesłac sygnał dźwiękowy (odpowiednio wzmocniony) z jednego punktu do drugiego, aby obudzić śpiącego olbrzyma. Inne zadania stoją na podobnym poziomie i z reguły do każdego z nich jest jakaś podpowiedź. Na szczęście wszystko zostało logicznie pomyślane i nie ma większych problemów z odgadnięciem intencji twórców.

Najdłuższa Podróż

Dobra gra, niezależnie od gatunku, powinna mieć też dobrą oprawę. Tak też jest z NP, która (jak na rok swej premiery) ma naprawdę całkiem ładną grafikę. Mimo, iż nie jest o­na w pełni trójwymiarowa (tylko postacie są w 3D, a tła są płaskie), to jest o­na naprawdę starannie narysowana. Nawet dziś, w 2005 roku, powstają gry, które wyglądają dużo gorzej od NP (choćby takie CNP), a to świadczy najlepiej o jej klasie. Dla każdego faceta grafika ma jeszcze jedną zaletę, a jest nią .... wygląd głównej bohaterki. Naprawdę jest na czym oko zawiesić i chyba każdy normalny facet chciałby mieć taką ładną dziewczynę (ja na pewno chciałbym).

Melomani też nie powinni być rozczarowani, gdyż wszystkie dźwięki wydobywające się z głośników są rozkoszą dla uszu Bardzo dobrze dobrano głosy postaci, zwłaszcza tych pierwszoplanowych. Trudno się zresztą temu dziwić, skoro podkładają je profesjonaliści, wśród nich Edyta Olszówka i Jarosław Boberek (aktor grający policjanta w serialu „Rodzina zastępcza”) Równie dobra jest muzyczka przygrywająca czasem w tle, która dostosowuje się do wydarzeń w grze.

Najdłuższa Podróż

Największą zaletą gry nie jest ani jej oprawa ani fabuła czy zagadki a humor. A wszystko za sprawą postaci Kruka, towarzyszącego nam przez większość gry. Często za jego sprawą popchniemy akcje o przodu, ale znacznie częściej będziemy śmiać się z jego kwestii i jego zachowań. Kruk buduje klimat tej gry i sprawia, że chce się do niej wracać, pomimo tego, że gra jest liniowa i po pierwszym jej ukończeniu znamy całą fabułę. Naprawdę ta gra rozbawi każdego, więc gdy masz zły dzień włącz ją sobie, a szybko odzyskasz dobry nastrój.

Na koniec tradycyjnie słów kilka o polonizacji gry. Jak pisałem wcześniej zaangażowano przy niej fachowców i to widać. Owszem parę literówek, czy jakiś małych wpadek trochę się znajdzie, ale nie bądźmy drobiazgowi, w końcu nikt nie jest doskonały Do tej gry na pewno pasują słowa: profesjonalna polska wersja językowa”.

Kończąc dodam, że NP to świetna gra, która mimo kilku niedociągnięć do dziś bawi tak samo dobrze jak kiedyś. Ta gra przetrwała próbę czasu i głównie za to, dostaje o­na ode mnie maksa.

OCENA: 10/10

ZALETY:
+ Kruk!
+ fabuła
+ klimat
+ zagadki
+ grafa
+ muza

WADY:
- że co???
- no dobra, trochę za krótkaOcenę i komentarze graczy można zobaczyć tutaj

Najdłuższa Podróż


Dodano:  czwartek, 10 maja 2007
Recenzent:  Adam
Wynik:
odsłon: 14887

Którego polskiego wydawcę gier uważasz za najlepszego?

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 4033

- The Testament of Sherlock Holm...
- Tajne Akta III
- The Testament of Sherlock Holm...
- Syberia III
- FACE NOIR - IL GATTO DAGLI ...
- Broken Sword 5
- Resonance
- Steam/TheIndieGala/The HumbleB...
- THE BOOK OF UNWRITTEN TALES - ...
- CYPHER: Tekstowa przygówka w s...


© Copyright 2005-2010 Przygodowki.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Przygodówki.pl 2007